Uwaga!



Powyższa strona może zawierać treści erotyczne, wulgarne lub obraźliwe, przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Czy jesteś osobą pełnoletnią i chcesz świadomie i dobrowolnie zapoznać się z treścią powyższej strony?




    Nie     - wybór tej opcji spowoduje opuszczenie strony.

Tak, ale chcę otrzymywać ostrzeżenia - wybór tej opcji spowoduje przejście do strony i kolejne ostrzeżenia w wypadku podobnych stron.

Tak, ale nie chcę otrzymywać ostrzeżeń - wybór tej opcji spowoduje zapamiętanie Twojej zgody dla innych stron i nie będziesz otrzymywać tego ostrzeżenia.

Archiwum wrzesień 2022


Recenzja: Glenfiddich 18-letni
11 września 2022, 12:12

Najpierw kilka słów o Glenfiddich. Jest to producent jednego z najbardziej rozpowszechionych single maltów na świecie. W 1963 roku firma William Grant & Sons postanowiła wypuścić do szerokiej dystrubucji  swojego pierwszego single malta. Był to czas, gdy były one wyłącznie domeną niezależnych rozlewni i nie były szeroko dostępne poza specjalistycznymi sklepami z winami i alkoholami. Destylarnia znajduje się w Dufftown, w Speyside. Glenfiddich oznacza "Dolinę jelenia" i odnosi się do pola, na którym znajduje się destylarnia - wyjaśnia to również wizerunek jelenia na etykiecie. Cała produkcja, od słodowania do butelkowania, odbywa się na miejscu, co jest bardzo rzadkie w przypadku destylarni. Glenfiddich ma nawet własną bednarnię. Do destylacji używa się otwartych kadzi zaciernych i płuczek z daglezji, a woda płynie ze źródła Robbie Dubh, które wyrasta z granitowych wzgórz Conval. Z 29 alembikami produkującymi 10 milionów litrów whisky rocznie, nie jest zaskoczeniem, że 33% światowej sprzedaży whisky słodowej to Glenfiddich. Nawet jeśli nie doceniasz aspektu "masowego" rynku ich whisky, musisz docenić rewolucję w branży zapoczątkowaną przez Williama Granta pół wieku temu i potężną markę, którą zbudował.

 

 

Poniżej moje notatki z degustacji osiemnastoletniego single malta z tej popularnej destylarni.

 

Nos: W nosie nutka ziarna, a za nią uderzenie alkoholu. Przemienia się to (zwłaszcza jak posiedzi w kieliszku) w plaster miodu i suszoną morelę. Zimna baklava i syrop wiśniowy, z nutą pomarańczowego sorbetu. Trochę zielonej trawy lub ziołowego odcienia - zaskakujące po 18 latach w beczce! Drewno nie jest wyraźne, choć jest tu wyraźny powiew sherry. Odrobina wody budzi tę drzemiącą piękność, a ognisty nos nasila się. Wraz z nim pojawiają się mocne czerwone owoce pestkowe, kwaśne zielone śliwki i dżem malinowy.

Ciało: Średnie i wypełniające, ale nie szczególnie pełne czy oleiste.

Podniebienie: Orzechy laskowe i pekan. Następnie trochę dżemowych owoców i czerwonych porzeczek. Słodowe zboże i pomarańczowo-kwiatowy miód. Szczypta wody uwalnia nieco młodsze nuty owocowe, jak wspomniany dżem malinowy i zielona śliwka. W zasadzie wraz z orzechami laskowymi i zbożem pojawia się sugestia kanapek z masłem orzechowym i galaretką. Super!

Finisz: Średnio długi i rozgrzewający. W gardle więcej orzechów - zwłaszcza laskowych. Dodanie wody daje dłuższy finisz z tyłu języka, z nutami truskawkowych cukierków.

Smak orzechów laskowych i miodu jest wielowarstwowy i wsparty eleganckim, gładkim, ale ognistym słodowym charakterem. Sherry jest zdecydowanie w tle. Nie nazwałbym tego dobrze zbalansowanym trunkiem, ale ponieważ dominujący orzechowy smak jest niezwykle smaczny, to zdecydowanie polecam! Zwłaszcza jeśli uda się znaleźć dobrą ofertę.

Tukan :)

 

Ciekawostki o szkockiej whisky
08 września 2022, 19:13

Jedną z najbardziej niesamowitych ciekawostek o "szkockiej" jest to, że w kraju dojrzewa ponad 20 milionów beczek whisky. To prawie cztery beczki na każdego Szkota!

W Szkocji działa ponad 100 destylarni w pięciu regionach: Highlands, Lowlands, Islay, Speyside i Campbeltown. Od czystych i owocowych whisky ze Speyside, pikantnych i wytrawnych destylatów z Highland do mocnych, torfowych whisky z wyspy Islay, istnieje naprawdę nieskończona liczba szkockich whisky do spróbowania.

 

Zaskakujące jest też to, że Szkoci nie są tak naprawdę największymi konsumentami tego trunku. Większość szkockiej whisky jest eksportowana na cały świat: Ameryki Północnej, Europy, Azji i Ameryki Południowej. 

W 2021 roku Szkocja wyeksportowała aż 1,38 miliarda butelek o wartości około 4,51 miliarda funtów. Francuzi są największymi konsumentami szkockiej whisky, importując w zeszłym roku imponującą liczbę 176 milionów butelek. Na drugim miejscu są Indie, które importują 136 milionów butelek, a na trzecim Stany Zjednoczone, które w 2021 roku będą importować 126 milionów butelek. Same Stany Zjednoczone importują szkocką whisky o wartości około 790 milionów funtów. To wszystko jest dobrą wiadomością dla szkockiego rządu, który zarabia około 125 funtów z 38 butelek eksportowanych co sekundę ze Szkocji.

 

Kiedy delektujesz się szklanką szkockiej whisky single malt, prawdopodobnie myślisz, że jest to produkt z jednej beczki. Jest to powszechne błędne przekonanie, ponieważ większość single maltów jest w rzeczywistości mieszanką whisky z różnych beczek, aby uzyskać charakterystyczny smak dla każdej destylarni. Podczas gdy whisky mieszane są produktami kilku destylarni, whisky single malt pochodzą z tej samej destylarni, ale często są produktem kilku beczek.

Jak więc poznać wiek swojej whisky? Zgodnie z prawem, wiek wydrukowany na etykiecie szkockiej whisky musi dotyczyć najmłodszej whisky w mieszance. Tak więc, jeśli pijesz 12-letnią whisky single malt, mogła ona być również mieszana ze starszymi whisky w wieku 24 lub nawet 40 lat. Najstarszą whisky na świecie jest obecnie whisky Macallan, która starzeje się od 1940 roku. W tej limitowanej edycji whisky jest tylko 288 butelek, co czyni ją pożądanym przedmiotem kolekcjonerskim.

Wartość rzadkiej whisky gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, a limitowana whisky sprzedaje się za miliony na aukcji. Najdroższą kiedykolwiek sprzedaną whisky była butelka The Macallan 1926 60-Year-Old Scotch, która w 2019 roku sprzedała się za oszałamiającą kwotę 1,452 mln funtów lub 1,9 mln dolarów. 

W 2018 roku podobna butelka z tego limitowanego wydania sprzedała się za 1 milion dolarów, natomiast w 2015 roku sześciolitrowa kryształowa karafka whisky Macallan Imperiale 'M' sprzedała się za ponad 628 tysięcy dolarów. A jeśli chciałbyś dostać w swoje ręce najstarszą whisky na świecie, whisky Macallan z 1940 roku? Przygotuj się na wydatek koło 125.000 dolarów za butelkę ..::))

Fundamentalne pytanie - co różni Whisky...
04 września 2022, 16:25

Jeśli mówisz o destylacie, który został wyprodukowany w Szkocji, Kanadzie lub Japonii, użyj pisowni bez e - whisky. Gdy mowa o napojach destylowanych w Stanach Zjednoczonych lub Irlandii, używaj e - whiskey.

Czy różnica w pisowni ma związek z czymkolwiek poza krajem pochodzenia? Czy wszystkie whiskey są produkowane w jeden sposób, a wszystkie whisky w inny?

Nie do końca. Jeśli przyjrzysz się amerykańskim czy irlandzkim whiskey, zauważysz, że istnieje kilka zasad dotyczących sposobu wytwarzania trunku w tych krajach, ale nie mają one nic wspólnego z pisownią. Whisky może być destylowana dwa razy, jak to zwykle robią w Szkocji, a whiskey również dwa razy, jak to robią w Stanach Zjednoczonych. W Irlandii natomiast whiskey jest zwykle destylowana trzykrotnie. Tak więc różnica między whiskey a whisky zależy od kraju pochodzenia i błędem byłoby stwierdzenie, że wszystkie whiskey lub wszystkie whisky są takie same.

Najtrudniejsze są początki...
04 września 2022, 15:46

Logo

Siemanko witam na moim blogu!

Nazywam się Maciek, dla znajomych "Tukan" :) Moja przygoda w świecie whisky trwa od 2018 roku, kiedy po raz pierwszy spróbowałem prawidziwej szkockiej "łychy". Od tego dnia nic już nie było takie samo... Swoje przemyślenia zapisywałem w notatniku i pomyślałem... dlaczego nie zacząć publikować ich online? Cieszę się, że tutaj zajrzałeś/zajrzałaś, mam nadzieję, że moje wpisy Cię zainspirują :)

PS Dzięki Kaśka za genialną grafikę!